start point prize 2005

Cena START POINT pro nejlepší absolventy, reprezentující jednotlivé vysoké školy, vstoupila do třetího ročníku, a to s jednou velkou novinkou. Poprvé se účastní zahraniční škola - bratislavská VŠVU. Je to první krok k tomu, aby se v následujících letech projekt rozšířil i na další evropské akademie.

START POINT letos vstupuje do situace, kdy se s cenami pro mladé autory roztrhl pytel… Proběhl druhý ročník Artkontaktu pro studenty a mladé autory do 26 let, nově se objevila prestižní Essl Award pro studenty z vybraných akademií pěti zemí střední a jižní Evropy (u nás pražská AVU). Také Chalupeckého cena jde cestou prezentace toho nejaktuálnějšího, co se v mladém umění urodilo, a už dávno není pro mladé "klasiky", kteří ji zkrátka musí dostat, než překročí onu hranici 35 let. Nevyhnutelně tedy muselo dojít k tomu, že se nám ceny začínají překrývat. Mezi šesticí nominovaných na "Chalupeckého" letos najdeme - kromě Jakuba Hoška, který loni reprezentoval na START POINTu pražskou akademii, - i Kateřinu Šedou, která zároveň získala českého "Essla". Ve stejné ceně na Slovensku pak Martin Sedlák skončil jako druhý oceněný.

Je otázkou, zda tato nadúroda cen, zaměřených výhradně na nejmladší umění, už nevede k jejich inflaci. Je však pravdou, že každá z nich přináší poněkud jinou zprávu o mladé scéně a že pro organizátory je to výzva, aby se v této konkurenci snažili dodat té své ceně patřičnou váhu a mediální průraznost. O to se snaží i START POINT. Mezi ostatními cenami má jasně definovanou pozici: odlišuje se už tím, že zde nejde pouze o konfrontaci jednotlivých autorů, ale i škol a ateliérů. Pokud se v budoucnosti podaří realizovat její rozšíření na další země a školy, může se z něj stát ojedinělá akce, která nemá obdoby - a to i v měřítku evropském.