OPROJEKTU

StartPoint Prize

Během jedenácti let existence se z původně národní přehlídky diplomových prací stal rozsáhlý evropský projekt sledující nastupující umělecké talenty. I letos čtyři členové kurátorského týmu spolu s dalšími spolupracovníky zmapovali 34 uměleckých škol z 16 evropských zemí, na nichž vybrali ty nejzajímavější diplomové práce. Ty pak prošly dalším výběrem až k finální výstavě, představující 18 nejvýraznějších umělců. Všichni reprezentanti jednotlivých škol jsou prezentováni na webových stránkách projektu.

Nejde však jen o výstavu doprovázenou katalogem a webovými stránkami, ale stejně tak i o setkávání nadějných umělců a odborníků napříč zeměmi, tradicemi a žánry, které mohou jim i divákům přinést nové možnosti srovnání. Toto sbližování se snaží dále rozvíjet i residenční program „STARTED“ pro celkového vítěze a oceněné finalisty.

Letos se finální výstava StartPointu již podruhé koná v Praze ve velkorysých prostorách Centra současného umění DOX. Na ni pak navazují další výběrové výstavy, které se letos konají v prostoru Zwarte Zaal na Královské akademii v Gentu, ve Victoria Art Center v Bukurešti a v Open Gallery, spravované Nadací Centrum současného umění v Bratislavě.

V den vernisáže hlavní výstavy vybere mezinárodní jury držitele hlavní ceny a také několika čestných uznání. Odměnou pro všechny oceněné je měsíční rezidence v Praze následujícího roku spojená s výstavou. Držitel hlavní ceny má navíc možnost realizovat vydání autorského katalogu. Loni založená Cena Českých center pro místní umělce spočívá v poznávací rezidenci v jednom z Českých center v zahraničí.


STARTPOINT is supported by the Culture Programme of the European Union.